Ziarno prawdy (2015)

59 punktów na podstawie 8 recenzji (dowiedz się więcej) Według krytyków: Umiarkowane i zróżnicowane recenzje od 8 krytyków

Dodaj ocenę

Ziarno prawdy

Ziarno prawdy - Recenzje krytyków (8)

Ziarno prawdy
Kino
50

Mało jest w tym thrillerze sugestywnej atmosfery napięcia, niepokoju, zagrożenia. Często twórcy próbują mechanicznie wymusić suspens (…) Nie dość, że gada się tutaj w nadmiarze, to jeszcze film skręca w stronę komedii satyrycznej (…) Film Lankosza nie satysfakcjonuje jako kino gatunkowe, a i intelektualnie się tym „Ziarnem prawdy” nie nasycimy.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Polityka
67

Borys Lankosz („Rewers”) stara się trzymać widza w napięciu (…) Ponadto wszystko wygląda tak, jak w kinie gatunkowym być powinno: aktorzy przekonujący (jaka to przyjemność oglądać Jerzego Trelę w kryminale), dialogi miejscami błyskotliwe. Jest tylko jeden minus – mianowicie samo zakończenie (…)

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Onet
65

Dialogi potrafią zaskoczyć świeżością, naturalnością i lekkim piórem. Czasami walą obuchem pomiędzy oczy, by kiedy indziej szczerze rozśmieszyć (…) [Jednak] mamy tutaj do czynienia z jednym z grzechów głównych każdego kryminału – słabą i niezaskakującą końcówką. (…) Naprawdę ciężko jest uwierzyć, że tak niezłą historię można było tak boleśnie wykoleić na finale.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Kultura Liberalna
70

Dokonana przez Lankosza adaptacja „Ziarna prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego jest przykładem modelowej wierności literackiemu pierwowzorowi. (…) wórca „Ziarna prawdy” – a wcześniej „Rewersu” – na szczęście odciął się od tradycji polskiego filmu kryminalnego, które z pewną rezerwą traktowały wymogi gatunku (…) W Sandomierzu krew leje się strumieniami, a aranżacja scen zbrodni przypomina wulgarny przepych malarstwa Hieronima Boscha.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Are you watching closely
70

Wybór Roberta Więckiewicza, powszechnie zresztą krytykowany przez fanów prozy Miłoszewskiego, okazał się strzałem w dziesiątkę. Najlepszy polski aktor (…) czuł się jak ryba w wodzie jako cyniczny stróż prawa z mało uporządkowanym życiem prywatnym. (…) W dużej mierze dzięki niemu Ziarno prawdy ogląda się tak dobrze. (…) lepszy niż się spodziewałem, solidny film.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Newsweek
80

Spod ręki Lankosza wychodzi (…) trzymający w napięciu, przedstawiony w interesującej formie i nieobrażający inteligencji widza kryminał. Prawdziwa rzadkość, jeśli spojrzeć na ten gatunek rodzimej kinematografii. Warto więc „Ziarno prawdy” obejrzeć, aby odzyskać choć trochę wiary w polskie kino kryminalne.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Gazeta Wyborcza
100

Borys Lankosz swoim drugim po „Rewersie” pełnometrażowym filmem fabularnym potwierdza, że ma świetny słuch na dobry dialog, umie sprawnie opowiadać historie i bezbłędnie poruszać się w konwencjach – w tym na pograniczu kryminału, thrillera i komedii.

przeczytaj całość
Ziarno prawdy
Rzeczpospolita
55

Niestety, dla mnie, która nie ma za sobą lektury książki, fabuła pokazana w filmie jest – po pierwsze – nie do końca zrozumiała, a po drugie – niezbyt atrakcyjnie podana, jeśli chodzi o konstrukcję. (…) „Ziarno prawdy” jest dowodem, że siła PR bywa większa niż samego reklamowanego dzieła.

przeczytaj całość

O filmie

Ziarno prawdy (2015)

W Sandomierzu dochodzi do tajemniczej zbrodni. Stróże prawa pod wodzą Teodora Szackiego rozwiązują zagadkę morderstwa.

Reżyseria
Borys Lankosz
Scenariusz
Borys Lankosz Zygmunt Miłoszewski
Muzyka
Abel Korzeniowski
Gatunek
Kryminał Thriller
Produkcja
Polska
Data premiery
30 stycznia 2015