Bogowie (2014)

86 punktów na podstawie 12 recenzji (dowiedz się więcej) Według krytyków: Dobre recenzje od 12 krytyków

Dodaj ocenę

Bogowie

Bogowie - Recenzje krytyków (12)

Bogowie
Gazeta.pl
85

O Bogowie! Nareszcie znakomity polski film. (…) Świetnie ucharakteryzowany – granicach ludzkich możliwości – Tomasz Kot jest genialny i w pełni zasługuje na swą nagrodę z festiwalu w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską. On nie tyle wciela się w Religę, co jest Religą. (…) Bogowie to iście hollywódzki film biograficzny, i mówię to mając na myśli same dobre rzeczy.

przeczytaj całość
Bogowie
Onet
75

Film stara się zadbać o realizm pracy chirurgów. (…)W kilku scenach reżyser nie odrywa też kamery od widoku krwi i organów – stara się pokazać jak właściwie wygląda operacja, z czym ma do czynienia lekarz. (…) „Bogowie” sprawnie pokazują [też] obraz schyłkowej PRL, gdzie wszystkiego było brak, a żeby coś załatwić, najlepiej było usiąść wspólnie przy kieliszku.

przeczytaj całość
Bogowie
Polityka
83

Kapitalnie sprawdził się pomysł spojrzenia na kraj sparaliżowany stanem wojennym oczami powracającego z Ameryki kardiochirurga, który musi się zmierzyć z całą ówczesną niemocą, brzydotą, koszmarem zaściankowej mentalności zastygniętej i ściśniętej esbecko-partyjno-kościelnym gorsetem.

przeczytaj całość
Bogowie
Gazeta Wyborcza
90

Kamera w ciągłym ruchu. Jak na scenie obrotowej: z ulicy wpadamy w szpitalny korytarz, z korytarza na salę operacyjną – wszystko na wyciągnięcie ręki. Pochylamy się nad stołem operacyjnym – pulsuje mięsień sercowy. (…) Sekretem tego filmu jest jego niegasnący rytm, energia napędzająca historię wielkiego lekarza i jego zwycięstwa okupionego wódką. Ale też jest to film o kraju, który ma dziwną skłonność do popadania w inercję, niezależnie od ustroju. Film o przełamywaniu inercji. Taki jest ludziom potrzebny.

przeczytaj całość
Bogowie
Stopklatka
75

Choć film pokazuje, że przeszczep serca był w latach osiemdziesiątych nie tylko problemem technicznym, ale przede wszystkim moralnym, a na ekranie pacjenci umierają równie często, co przeżywają, daleko „Bogom” do ciężkiego, zmuszającego do refleksji dramatu. To pełna humoru i jednocześnie wzruszająca opowieść, która (…) trafi do wielu widzów. A takich filmów w Polsce powstaje niewiele.

przeczytaj całość
Bogowie
Onet
80

Nareszcie mamy dobry polski film. (…) Ludzie będą kochali ten film, daję słowo. Świetna rola. (…) film pozwala być dumnym z polskiego lekarza.

przeczytaj całość
Bogowie
Gazeta Wyborcza
90

Od dawna nie było w Polsce tak „amerykańskiego” filmu jak „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. (…) Bo to jest film bardzo dobrze napisany, świetnie obsadzony, oraz – za sprawą reżyserii i montażu – wyposażony w energię i rytm, które przykuwają uwagę widza.

przeczytaj całość
Bogowie
Gazeta Telewizyjna (Gazeta Wyborcza)
100

To nie tylko portret Zbigniewa Religi. To trzymająca w napięciu opowieść o kardiochirurgii, pasji i młodości, która nie uznaje granic.

przeczytaj całość
Bogowie
Kultura Liberalna
65

(…) znakomity Tomasz Kot magnetycznie przyciąga uwagę widza spektakularnym popisem aktorskich umiejętności. (…) Siła „Bogów” to przede wszystkim sprawność biograficznej opowieści. Warto jednak zwrócić uwagę na jej mankamenty: w moim odczuciu to niewiele więcej niż efektowne ożywienie kilku fotografii, pozbawione odpowiednio głębokiego namysłu nad przenoszoną na ekran historią.

przeczytaj całość
Bogowie
wPolityce.pl
83

Największym sukcesem twórców jest to, że zawarli całą osobowość Religii opowiadając o małym wycinku z jego życia.

przeczytaj całość
Bogowie
Filmweb
80

Nagle okazuje się, że da się zrobić u nas bezpretensjonalne, lekkie kino gatunkowe, które trzyma w napięciu i „się ogląda”; które śmieszy, kiedy ma śmieszyć, i wzrusza, kiedy ma wzruszać. (…) Inspirujący, charyzmatyczny bohater, niosący pozytywne przesłanie – chyba rzadkość w polskim kinie.

przeczytaj całość
Bogowie
Smartage.pl
100

Palkowski nie stawia profesorowi Relidze pomnika. Pokazuje go takim, jaki był, a jakiego wielu zwykłych ludzi nie zna.

przeczytaj całość

Bogowie - Recenzje społeczności

Łukasz F. 30 stycznia 2016

Fantastyczny film, szkoda tylko, że wzorowany na serialu dr Hause.

Clark K. 29 stycznia 2016

hn

O filmie

Bogowie (2014)

Polska, lata 80. Opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który dokonuje pierwszego udanego przeszczepu serca.

Reżyseria
Łukasz Palkowski
Scenariusz
Krzysztof Rak
Muzyka
Bartosz Chajdecki
Gatunek
Biograficzny Dramat
Produkcja
Polska
Data premiery
10 października 2014