Powstanie Warszawskie (2014)
- Recenzje krytyków (8)
Zbudowanie z pokiereszowanych archiwaliów spójnej historii o konkretnych dwóch postaciach okazało się porywaniem z motyką na słońce.
przeczytaj całość(…) „Powstanie Warszawskie” wywiązuje się z zadania. Połączenie dokumentów z najnowszą technologią sprawia, że widz ma wrażenie, jakby Powstanie rozgrywało się tuż obok niego, za murami kina. W dodatku, jest to wreszcie film, który w newralgicznym momencie naszej historii dostrzega życie, a nie tylko śmierć.
przeczytaj całośćNiezwykłe przedsięwzięcie, które koniecznie trzeba zobaczyć: jeszcze nigdy na ekranie powstańczy świat nie był tak prawdziwy.
przeczytaj całośćCzarno-białe powstanie nabiera współczesnych barw. Wydaje się jeszcze bardziej tragiczne.
przeczytaj całośćPowstanie Warszawskie” to (…) nie tylko rzecz oryginalna i niezwykła, ale – przede wszystkim – szokująca i potwornie prawdziwa. (…) Dzięki mrówczej robocie zaangażowanych w produkcję specjalistów zniszczona Warszawa opowiada swoją historię w sposób, jakiego kino jeszcze nie znało. | 80 Film.org.pl 1 Powstanie Warszawskie www.filmweb.pl/film/Powstanie+Warszawskie-2014-690058 2014 Steciak Małgorzata 8-5-2014 http://film.onet.pl/recenzje/powstanie-warszawskie-filmowy-eksperyment-recenzja/1mmm3 Powstanie Warszawskie” (…) trudno porównać do jakiegokolwiek innego filmu wojennego. Nie jest to fabuła, trudno też jednoznacznie określić projekt jako dokument czy reportaż. (…) forma „Powstania Warszawskiego” kojarzy się bardziej z doświadczeniem muzealnym niż stricte kinowym. Obraz Komasy to typ filmu-eksperymentu, jaki zwykle ogląda się w skupieniu jako podsumowanie intrygującej ekspozycji w galerii.
przeczytaj całośćWciska w fotel od samego początku, miażdży, trzyma w napięciu do końca. Po wszystkim trudno jest pozbierać myśli. Film „Powstanie Warszawskie” zrealizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego ma szansę zmienić nasze postrzeganie tragedii z 1944 roku.
przeczytaj całośćChoć pomysł twórców „Powstania Warszawskiego” na ufabularyzowanie materiałów archiwalnych był nietrafiony i nie uczynił z kroniki trzymającego w napięciu „dramatu non-fiction” (jak czytamy na plakacie), to wizyta w kinie jest niezłym pomysłem. Dzięki mrówczej pracy filmowej ekipy odtworzono czas Powstania w kształcie bliskim rzeczywistości (…)
przeczytaj całośćO filmie
(2014)
Film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.
- Reżyseria
- Jan Komasa
- Scenariusz
- Joanna Pawluśkiewicz Jan Ołdakowski Piotr C. Śliwowski
- Muzyka
- Bartosz Chajdecki
- Gatunek
- Dramat Wojenny Dokumentalizowany
- Produkcja
- Polska
- Data premiery
- 9 maja 2014