Pentameron (2015)

73 punktów na podstawie 10 recenzji (dowiedz się więcej) Według krytyków: Umiarkowane i zróżnicowane recenzje od 10 krytyków

Dodaj ocenę

Pentameron

Pentameron - Recenzje krytyków (10)

Pentameron
Ale kino plus
70

Reżyserowi „Pentameronu” udaje się (…) zachować podziwu godną równowagę. Zrobił film osobny, nie mieszczący w ramach współczesnych konwencji fantasy (żadnej biegunki efektów specjalnych, przerostów scenograficznych, kostiumowych czy charakteryzatorskich), nieoczywisty i hipnotyzujący.

przeczytaj całość
Pentameron
Interia.pl
75

Pentameron jest dziełem zamaszystym i ekstrawaganckim. Jego twórcom udało się wykreować świat, który wydaje się na zmianę fantastyczny i realny. Składają się na niego zarówno niemożliwie monumentalne budowle i nienaturalnie piękna przyroda, jak i brud, krew, powykręcane ciała i pulsujące organy wewnętrzne.

przeczytaj całość
Pentameron
Gazeta Wyborcza
67

Zaskakująca propozycja od twórcy „Gomorry”: okrutna baśń tylko dla dorosłych, a zarazem prztyczek w nos popkultury, która pędzi za happy endem.

przeczytaj całość
Pentameron
Kultura Liberalna
70

Po raz pierwszy Garrone mierzy się również z widowiskiem kostiumowym, baśniowym i fantastycznym. Czyni to jednak z dużą dozą elegancji i pokory. (…) O ile to, co przed kamerą, czyli mise-en-scène, jest spektakularne, chwilami wręcz gargantuiczne i monstrualne, to sam sposób ukazania (montaż i praca kamery) są o wiele bardziej oszczędne.

przeczytaj całość
Pentameron
Rzeczpospolita
65

Groza, zmysłowość, poświęcenie aktorów, którzy niejednokrotnie przechodzą w tym filmie granice psychicznego bezpieczeństwa, niesamowita scenografia, muzyka Alexandre’a Desplata, zdjęcia Petera Suschitzky’ego – wszystko to tworzy imponujące, barwne i pełnokrwiste widowisko filmowe. A jednak po obejrzeniu „Pentameronu” czuję niedosyt. (…) Garrone zbanalizował tę opowieść, prześlizgnął się po jej powierzchni.

przeczytaj całość
Pentameron
Polityka
83

Garrone stworzył rzecz niesłychanie wyrafinowaną, oryginalną i chyba zbyt ponurą jak na nasze czasy. W pewnym sensie elitarną, którą najlepiej się kontempluje w zaciszu arthousowego kina.

przeczytaj całość
Pentameron
Cinerama
75

Film o niezwykłej intensywności, doskonały przykład przepaści dzielącej realizm (tu niemal nie występuje) od naturalizmu (występuje do przesytu). Przepiękne plenery, niesamowite kostiumy, trochę gorzej z aktorstwem, ale mieści się w normie, wiele wnosi – nie tyle kreacja, co sama obecność – Salmy Hayek.

przeczytaj całość
Pentameron
Aktivist
80

Największą zaletą filmu, obok odświeżającego potraktowania gatunku fantasy i sporej dawki humoru, jest strona wizualna. (…) Jeśli ktoś nie jest fanem hollywoodzkiej estetyki, a chciałby zanurzyć się w baśniowy świat, z pewnością doceni podjętą przez Włocha próbę zmierzenia się z kinem gatunkowym.

przeczytaj całość
Pentameron
Naekranie.pl
80

Pentameron to jeden z tych filmów, o których fabule trudno jest opowiadać, bo cokolwiek nie powiesz, zabrzmi to nielogicznie i śmiesznie. Nikt nie uwierzy, że film, w którym jednym z ważnych wątków jest przyjaźń człowieka z pchłą i małżeństwo księżniczki z ogrem, może być naprawdę udany. A jednak jest. (…) W końcu mamy do czynienia z baśnią.

przeczytaj całość
Pentameron
Z górnej półki
75

„Pentameron” jest (…), jak i wcześniejsze dokonania Włocha, filmem spójnym i konsekwentnym, zaś tym co prawdziwie wyróżnia go na tle dotychczasowego dorobku (obok, rzecz jasna, gatunkowej ostentacji) jest pełne podporządkowanie ściśle określonej tradycji baśniowej narracji, zakładającej wykorzystanie elementów moralitetu i powiastki filozoficznej.

przeczytaj całość

O filmie

Pentameron (2015)

W pewnym królestwie monarchini pragnęła ponad wszystko syna, gdzieś indziej król zajmował się wyłącznie pchłą, a kolejnego monarchę kusiły dwie siostry.

Reżyseria
Matteo Garrone
Scenariusz
Matteo Garrone Edoardo Albinati Ugo Chiti Massimo Gaudioso
Muzyka
Alexandre Desplat
Gatunek
Fantasy Romans
Produkcja
Francja Wielka Brytania Włochy
Data premiery
30 października 2015